کانال تلگرام

جهت دریافت جدیدترین تخفیف ها به کانال تلگرام ما بپیوندید

کتاب صفر تا صد پرورش قرقاول زارعی

چگونگی نگه داری تخم قرقاول

24 دسامبر 2018
قرقاول
482 views
بدون نظر

 

تخم قرقاول به لحاظ داشتن مواد مغذي و رطوبت لازم چنانچه در شرايط نامناسب نگهداري شود مواد مغذي آن فاسد شده و جنين از بين ميرود پس محل تخم قرقاول بايد شرايط مناسبي داشته باشد که در آن تخم ذخيره شود و بهترين زمان جمع آوري تخم از 1 روز الي 7 روز ميباشد.

در زمان حمل نقل تخم ها بايد دقت شود که تکان شديد به آنها وارد نشود چون در اين صورت اتاقک هواي آن ها صدمه ديده و بر جوجه آوري اثر منفي خواهد داشت.

 

حرارت :

ذخيره و نگهداري تخم در صفر درجه سانتي گراد به مدت 2 روز تاثير قابل توجه بر جوجه درآوري دارد . بهترين دما برا ذخيره و نگهداري تخم قرقاول قبل از جوجه کشي 17 الي 18 درجه ميباشد.

 

رطوبت :

چنانچه محيط انبار ذخيره تخم خشک باشد آب داخل تخم تبخير شده و موجب مرگ جنين ميشود به همين دليل بايد داراي رطوبت مجاز بين 70%تا 80% باشد.

 

زمان متولد شدن جوجه :

در زماني که بعد از 24 روز جوجه متولد شد باید 8 ساعت داخل دستگاه جوجه کشي بماند تا کرک هايش به طور کلي خشک شود در اين 8 ساعت نياز به غذا ندارند چونکه از زرده اي که در بدنشان هست استفاده ميکنند بعد از 24 ساعت جوجه از دستگاه خارج ميشود حدود 3 الي 5 روز آب و شکر و داروي بتاکارنازول با هم آميخته ميشود و به جوجه داده ميشود .

اب و شکر به خاطر جلو گيري از افت فشار و داروي بتاکارنازول براي دفع سمي که از زرده ي آنها به وجود ميآيد انجام اين عمل باعث ميشود تا تلفات کمتري داشته باشيم.

 

فضاي نگهداري جوجه :

جوجه بايد در يک فضاي خوب که دماي آن 35 درجه باشد نگهداري شود و سالن نگهداري جوجه بايد داراي تهويه مناسب باشد تا هواي خوب و سالم وارد سالن شود .

اگر هواي داخل سالن به خوبي تهويه نشود باعث ميشود تا فضله پرنده خيس شود و در اين صورت از فضله پرنده گازي تولید ميشود که اگر اين گاز تخليه نشود و پرنده آن را تنفس کند دچار سرما خوردگي و بيماري هاي ديگر ميشود . يک فضاي خوب بايد کف ان چوب رنده شده باشد و هواي ان به خوبي تهويه شود تا از تلفات جلوگيري شود.